Gmina Jaworze zaprasza na bezpłatne porady terapeutyczne, które odbywać się będą w każdy drugi czwartek miesiąca, w budynku jaworzańskiej Willi Moritz, znanej jako „Trzydziestka”, w godzinach 15:30-17:00. Pierwsze spotkanie już 13 lutego.

Konsultacje będą dotyczyć zaburzeń z integracji sensorycznej, zaburzeń zmysłów oraz zaburzeń stresu pourazowego. Spotkania prowadzić będzie Lucyna Hoin-Zypser, dyplomowana psychotraumatolog, pedagog, terapeuta integracji sensorycznej (SI) oraz radna w obecnej kadencji.

Prosimy o zgłaszanie chęci skorzystania z darmowych porad terapeutycznych w sekretariacie Urzędu Gminy Jaworze – tel. 33 828 66 11.

Kto może przyjść na spotkanie?

Pomoc skierowana jest do dzieci w wieku przedszkolnym, szkolnym oraz młodzieży z Jaworza, które borykają się z zaburzeniami integracji sensorycznej, zaburzeniami zmysłów i traumami.

Kilka słów o Lucynie Hoin-Zypser

„To, co człowiek ma za sobą, to jedynie część; to, co ma przed sobą, to wszystko” – to motto, którym kieruje się w swojej pracy zawodowej Lucyna Hoin-Zypser. Lucyna Hoin-Zypser posiada rozległą wiedzę z zakresu integracji sensorycznej. Jest absolwentką Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej na kierunku Integracja sensoryczna oraz Psychotraumatologia. Posiada certyfikat terapii neurotaktylnej oraz certyfikat potwierdzający wiedzę z zakresu procesów integracji sensorycznej, ich neurobiologicznego podłoża, klasyfikacji zaburzeń oraz sposobów ich oceny.

Na czym polega terapia si i dla kogo jest przeznaczona?

Integracja sensoryczna to zdolność rozumienia informacji dostarczanych z otoczenia i własnego ciała poprzez zmysły. Umiejętność ta pozwala dziecku lepiej pojmować, jak funkcjonuje otaczający je świat. Jeśli nasz organizm prawidłowo odbiera i przetwarza bodźce z otoczenia, postrzegamy świat jako przyjazne miejsce. Potrafimy też prawidłowo ocenić sytuację i dostosować nasze reakcje.

Problemy zaczynają się wtedy, gdy ciało ma trudności z integracją sensoryczną. Na przykład kiedy lekki dotyk sprawia ból, zapachy są zbyt intensywne, dźwięki za głośne, a własne ciało nie słucha naszych poleceń.

Pierwszym krokiem w pracy nad nieprawidłową integracją sensoryczną jest odpowiednia diagnoza, oparta na badaniu dziecka przez uprawnionego terapeutę SI, szczegółowym wywiadzie z rodzicami oraz analizie kwestionariusza sensomotorycznego. Właśnie na tym w dużej mierze będą opierały się spotkania w ramach konsultacji psychoterapeutycznych. W załączniku znajdziecie Państwo krótkie podpowiedzi ułatwiające rozpoznanie problemów SI u swojego dziecka.

Jeśli pojawiają się jakieś niepokojące symptomy warto działać. Dziecko nie „wyrośnie” z tych trudności, a problemy same nie znikną. Na szczęście terapia SI jest skuteczna na każdym etapie rozwoju – im wcześniej rozpocznie się pracę, tym lepsze efekty można osiągnąć. Dzieci uczestniczące w terapii sensorycznej lepiej rozwijają się psychoruchowo, łatwiej przyswajają bodźce ze świata zewnętrznego. Osoby zmagające się z agresją i nadpobudliwością uspokajają się, poprawiają komunikację i koordynację ruchową.

Czym jest psychotraumatologia?

Psychotraumatologia to dziedzina psychologii zajmująca się pomocą osobom, które doświadczyły traumy. Do takich wydarzeń należą m.in. śmierć bliskiej osoby, przemoc, wykluczenie społeczne (np. hejt w szkole) czy rozwód rodziców. W sytuacji, gdy dziecko nie potrafi samodzielnie poradzić sobie z trudnymi przeżyciami, kluczowe jest skorzystanie z profesjonalnej pomocy psychologicznej. Psychotraumatolog pracuje długofalowo – proces terapeutyczny pozwala dziecku lepiej zrozumieć siebie oraz swoje emocje, co ma ogromne znaczenie dla jego zdrowia psychicznego.