Od 18 września 2023r. zostanie uruchomiony protokół elektroniczny przeglądu przewodów kominowych.
Będzie to funkcja w obrębie Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Rozszerzeniu ulegnie zakres czynności wykonywanych przez Mistrzów Kominiarskich, między innymi o inwentaryzację źródeł ciepła w kontrolowanych budynkach. Wymagać to będzie uzyskania od właścicieli, zarządców i administratorów określonych informacji i danych o charakterze technicznym budynków, niedostępnych dotąd dla służby kominiarskiej.
Informacja o zakresie wymaganych informacji do inwentaryzacji źródeł ciepła stanowi załącznik do niniejszego Komunikatu.
Ponadto przypominam właścicielom i zarządcom budynków o obowiązkach związanych z bezpiecznym użytkowaniem przewodów kominowych.
Komin będący bardzo istotnym elementem budynku, chociaż zajmującym tylko niewielką jego powierzchnię, może też być niezwykle groźny. Szczególnie w przypadku pożaru sadzy w nieczyszczonym, źle eksploatowanym kominie. Temperatura palącej się sadzy przekracza wówczas nawet 1000 stopni Celsjusza! A taki stan jest wielkim zagrożeniem dla mieszkańców.
Państwowa Straż Pożarna każdego roku odnotowuje kilkanaście tysięcy pożarów spowodowanych wadami lub nieprawidłową eksploatacją urządzeń ogrzewczych.
W roku 2022 odnotowano 15.945 pożarów od urządzeń ogrzewczych na paliwa stałe, 262 pożary od urządzeń na paliwa płynne i 431 pożarów od urządzeń na paliwa gazowe.
Oprócz pożarów, nieprawidłowa eksploatacja przewodów kominowych grozi także zatruciem tlenkiem węgla, popularnie zwanym czadem.
W sezonie ogrzewczym 2022/2023 (1.10.2022 r. – 31.03.2023 r.) Państwowa Staż Pożarna odnotowała 2.552 zdarzenia związane z tlenkiem węgla, w tym 1.087 osób poszkodowanych, z tego 54 ofiary śmiertelne.
Dla bezpieczeństwa użytkowników przewodów kominowych oraz budowania ich świadomości, Krajowa Izba Kominiarzy prowadzi kampanię ZAPROŚ KOMINIARZA, pod honorowym patronatem Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej.
Popieramy także kampanię edukacyjno-informacyjną „CZUJKA NA STRAŻY TWOJEGO BEZPIECZEŃSTWA!” prowadzoną przez Ministerstwo Spraw
Wewnętrznych i Administracji oraz Państwową Straż Pożarną a także kampanię „Sadza płonie. Czad zabija. Żyj!” prowadzoną przez Międzywojewódzki Cech Kominiarzy.
Kominy: instalację dymową, spalinową oraz wentylacyjną należy poddawać okresowej kontroli, oraz czyszczeniu przez uprawnionego kominiarza.
Profesjonalna kontrola kominiarska to nie tylko formalność, lecz główna zasada bezpieczeństwa, zapobiega zaczadzeniom, pożarom, spełniając jeden z podstawowych warunków ubezpieczenia domu.
Ustawa Prawo budowlane stanowi, że właściciel – zarządca budynku jest zobowiązany co najmniej 1 raz w roku zlecić przeprowadzenie kontroli okresowej kontroli stanu technicznego przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych) osobie posiadającej odpowiednie uprawnienia – mistrza kominiarskiego.
W przypadku stwierdzenia uszkodzeń lub braków właściciel, zarządca lub użytkownik budynku są obowiązani w czasie lub bezpośrednio po przeprowadzonej kontroli, usunąć stwierdzone uszkodzenia oraz uzupełnić braki, które mogłyby spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia bądź środowiska, a w szczególności katastrofę budowlaną, pożar, wybuch, porażenie prądem elektrycznym albo zatrucie gazem.
Regularne usuwanie zanieczyszczeń z przewodów kominowych przez wykwalifikowanego kominiarza zabezpiecza przed powstaniem pożaru sadzy w kominie.
Przepisy przeciwpożarowe nakazują w obiektach lub ich częściach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, obowiązkowe usuwanie zanieczyszczeń z przewodów dymowych i spalinowych w następujących terminach:
- od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych — co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej;
- od palenisk opalanych paliwem stałym niewymienionych w pkt 1 — co najmniej raz na 3 miesiące;
- od palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym niewymienionych w pkt 1 — co najmniej raz na 6 miesięcy.
- z przewodów wentylacyjnych co najmniej raz w roku, jeżeli większa częstotliwość nie wynika z warunków użytkowych.
W przypadku pożaru lub zaczadzenia brak dokumentacji terminowego czyszczenia i kontroli kominów może stanowić podstawę odmowy wypłaty odszkodowania przez firmę ubezpieczeniową.
Informacja o zakresie wymaganych informacji do inwentaryzacji źródeł ciepła.
Załącznik do Komunikatu Prezesa Krajowej Izby Kominiarzy
Krajowa Izba Kominiarzy, informuje iż w ramach obowiązujących zapisów Prawa Budowlanego - Dz.U. 2023. poz. 682. z dnia 14.04.2023 art. 62a ust. 5 i 6, w najbliższym czasie uruchomiony zostanie system teleinformatyczny, którego częścią będą okresowe kontrole przewodów kominowych wraz ze sporządzeniem cyfrowych protokołów pokontrolnych. Z uwagi na powyższe, ulegnie rozszerzeniu zakres czynności wykonywanych przez Mistrzów Kominiarskich, między innymi o inwentaryzację źródeł ciepła w kontrolowanych budynkach. Zapewnienie odpowiedniego poziomu świadczonych usług, prócz większego nakładu pracy Kominiarzy, wymagać będzie uzyskania od Zarządców i Administratorów określonego zasobu informacji i danych o charakterze technicznym budynków, niedostępnych dla służby kominiarskiej.
Z uwagi na powyższe przystąpienie do okresowej kontroli przewodów kominowych wymagać będzie wiedzy, określonej w poniższych zagadnieniach, którą należy przekazać Mistrzom Kominiarskim:
Dane ogólne:
- Funkcja budynku
- Typ budynku
- Liczba kondygnacji
- Liczba lokali
- Kształt budynku
- Obwód budynku
- Rok budowy
Dane szczegółowe:
- Średnia wysokość kondygnacji ogrzewanych
- Grubość ocieplenia podłogi na gruncie lub stropu nad garażem lub piwnicą
- Grubość ocieplenia dachu
- Grubość ocieplenia stropodachu
- Strop nad piwnicą lub garażem
- Stan instalacji CGStopień ocieplenia ścian zewnętrznych
- Grubość ocieplenia ścian zewnętrznych
Termomodernizacja:
- Wymieniono stolarkę okienną – TAK/NIE (gdy TAK podać rok wymiany)
- Wymieniono stolarkę drzwiową – TAK/NIE (gdy TAK podać rok wymiany)
Źródła ciepła budynku:
- Rodzaj źródła
- Charakter produkowanego ciepła
W zależności od wybranego źródła ciepła system wymaga podania danych szczegółowych (np. rodzaj i ilość opału).
Dane dotyczące źródeł ciepła lokalu – wypełniane dla każdego wydzielonego lokalu osobno
Dane lokalu:
- Numer / oznaczenie lokalu
- Powierzchnia pomieszczeń ogrzewanych
- Średnia temperatura pomieszczeń ogrzewanych w sezonie grzewczym
- Liczba mieszkańców korzystających z CWU
- Funkcja lokalu
- Liczba mieszkańców
- Lokal podłączony do wspólnego źródła ciepła – TAK/NIE
Dodatkowe źródło ciepła (dla każdego źródła ciepła osobno (Gazowy Podgrzewacz Wody, piec kaflowy, kuchnia, piec transportowy):
- Rodzaj
- Moc
- Charakter produkowanego ciepła
- Planowana wymiana
- Rodzaj paliwa
- Roczne zużycie paliwa dla danego źródła ciepła
W związku w powyższymi wymaganiami oczekujemy ścisłej współpracy z właścicielami, zarządcami i administratorami budynków.
Z tytułu rozpoczęcia działania systemu, zmianie ulegnie także sposób przekazywania protokołów z okresowej kontroli przewodów kominowych do właścicieli, zarządców i administratorów budynków. Po sporządzeniu, protokół zostanie automatycznie umieszczony w elektronicznej bazie danych systemu CEEB. Zapoznanie się z jego treścią, pobranie oraz ewentualne wydrukowanie wymagać będzie zalogowania się do systemu CEEB.
Zgodnie z Komunikatem Ministra Rozwoju i Technologii w sprawie określenia dnia wdrożenia rozwiązań technicznych umożliwiających sporządzanie protokołu kontroli z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego obsługującego centralną ewidencję emisyjności budynków, na zasadach, o których mowa w art. 62a ust. 5 i 6 ustawy - Prawo budowlane Dz.U. 833 2023 r z dnia 27.04.2023 a także Dz.U. 1441 2023 roku dnia 27.07.2023, wskazano termin rozpoczęcia działania systemu na dzień 18 września 2023 roku.