Ostatni piątek stycznia upłynął w Czechowicach-Dziedzicach pod znakiem kultury i uznania dla jej twórców. Już po raz 26. władze powiatu bielskiego uhonorowały osoby aktywnie działające na rzecz dziedzictwa kulturowego w naszym regionie. Uroczystość odbyła się w nowo wyremontowanej Sali Widowiskowej przy Zespole Szkół Specjalnych nr 4.

Tegoroczne spotkanie rozpoczęło się od wręczenia trzech wyróżnień przyznanych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na wniosek starosty.

Odznaką Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” uhonorowani zostali:

  • Urszula Szkucik-Jagiełka – nauczycielka, instruktorka, dyrygentka i animatorka życia kulturalnego z Czechowic-Dziedzic,
  • Paweł Kotla – dyrygent, menedżer kultury, muzyk i przedsiębiorca, twórca międzynarodowego Beskidzkiego Festiwalu Klasyki „Beskid Classics”.

Dyplom Honorowy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymał Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Rybarzowice”, wyróżniony za zasługi w upowszechnianiu kultury ludowej, zwłaszcza z okazji 60-lecia działalności artystycznej.

Nagrody dla twórców i animatorów kultury

Następnie na scenę zaproszono wyróżnionych twórców i animatorów kultury z każdej z 10 gmin powiatu bielskiego. W gronie nagrodzonych znaleźli się:

Gmina Bestwina

  • Urszula Kal – za liczne inicjatywy edukacyjne i społeczno-kulturalne oraz działalność artystyczną,
  • Michał Senecki – za działalność w Orkiestrze Dętej Gminy Bestwina oraz promocję powiatu bielskiego na wielu scenach w kraju i za granicą.

Gmina Buczkowice

  • Barbara Magiera-Sadlik – za całokształt pracy artystycznej oraz kultywowanie tradycji i folkloru regionu,
  • Zuzanna Wajdzik – za działalność artystyczną w zakresie muzyki i tańca oraz promocję gminy Buczkowice i powiatu bielskiego.

Gmina Czechowice-Dziedzice

  • Sławomir Szypuła – za profesjonalizm i zaangażowanie w organizację wydarzeń kulturalnych oraz akcji charytatywnych.

Gmina Jasienica

  • Regionalny Zespół „Dudoski” (reprezentowany przez Wojciecha Kobzę i Agnieszkę Kanafek) – za aktywną działalność na rzecz kultywowania folkloru Śląska Cieszyńskiego,
  • Pracownia Sztuk Pięknych przy GOK w Jasienicy (reprezentowana przez Krzysztofa Dadaka) – za rozwój sztuki w regionie oraz aktywny udział w wystawach i plenerach malarskich.

Gmina Kozy

  • Rafał Drewniak, Tomasz Kotarba, Michał Syjota – za organizację festiwalu KozyNostra Rock Fest i rozwój sceny muzycznej regionu.

Gmina Porąbka

  • Bogusława Ring – za kultywowanie folkloru i tradycji regionu,
  • Adrianna Walusiak – za edukację muzyczną mieszkańców i promocję gminy na arenie międzynarodowej.

Miasto Szczyrk

  • Anna Kurowska, Weronika Kurowska, Ewelina Więzik – za działalność artystyczną i pielęgnowanie góralskich tradycji.

Gmina Wilamowice

  • Danuta Furczyk – za działalność edukacyjną i charytatywną,
  • Barbara Mynarska – za twórczość malarską i edukację plastyczną.

Gmina Wilkowice

  • Nina Kumorek – za sukcesy wokalne oraz realizację innowacyjnych projektów muzycznych,
  • Henryka Radziejowska-Semków – za popularyzację teatru oraz działalność naukową w zakresie gelotologii,
  • Karolina Zasiadczuk-Kubica – za edukację muzyczną oraz rozwój życia kulturalnego w regionie.

Z naszej gminy zostały wyróżnione i nagrodzone dwie osoby – Danuta Mynarska i Janina Czader.

Danuta Mynarska to wieloletnia przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich. Z sukcesami działa na rzecz mieszkańców gminy Jaworze i powiatu bielskiego, angażuje się w kultywowanie folkloru i tradycji regionu Śląska Cieszyńskiego. Wraz z członkiniami Koła uczestniczy w wielu inicjatywach gminnych jak i powiatowych, konkursach kulinarnych i rozpropagowaniu wśród młodzieży tradycji regionalnych, obsłudze kulinarnej wielu imprez gminnych. Organizuje wiele ważnych dla gminy wydarzeń. Ponadto uczestniczy w życiu oświatowym i kulturalnym naszej miejscowości.

W 2012 roku za swoją działalność społeczną, za pracę na rzecz kobiet, jako przewodnicząca KGW znalazła się wśród nominowanych przez III Kongres Kobiet Podbeskidzia do tytułu „Perła Podbeskidzia”. Za działalność społeczną i pracę zawodową została odznaczona przez Prezydenta RP Złotym Krzyżem Zasługi.

Do nagrody dla twórców i animatorów kultury nominowała ją dyrekcja Ośrodka Promocji Gminy Jaworze.

Janina Czader, została nominowana przez prezesa Towarzystwa Miłośników Jaworza – Ryszarda Stanclika za wkład w rozwój edukacji muzycznej mieszkańców gminy Jaworze oraz działalność na rzecz ochrony tradycji i dziedzictwa kulturowego Śląska Cieszyńskiego.

Jako pedagog prowadziła zajęcia rytmiki i muzykoterapii dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną, wprowadzając elementy tańców ludowych. Zajmowała się przygotowaniem i oprawą muzyczną uroczystości szkolnych. Swoim zaangażowaniem udało jej się zarazić młodzież miłością do muzyki i tradycji. Obecnie aktywnie działa w Towarzystwie Miłośników Jaworza. Wraz z członkami tej organizacji bierze aktywny udział w imprezach kulturalnych.

Laureatki z rąk starosty bielskiego Andrzeja Płonki oraz przewodniczącego Rady Powiatu w Bielsku-Białej Jana Borowskiego otrzymały specjalne podziękowania i wyrazy uznania. Gratulacje wyróżnionym paniom złożyła także Wójt Gminy Jaworze Anna Skotnicka-Nędzka, dyrektor Ośrodka Promocji Gminy Jaworze Jolanta Witkowska oraz Ryszard Stanclik z Ireną Steklą – przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Jaworza.

Podziękowania od organizatorów otrzymali także bibliotekarze oraz pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury „Promyk” w Bystrej, którzy świętowali jubileusz 10-lecia działalności. Wyróżnienia za współpracę w organizacji powiatowych wydarzeń otrzymali Jan Kos (prezes Towarzystwa Przyjaciół Porąbki) oraz Agnieszka Bronowska (dyrektor GOK w Jasienicy).

Uroczystość uświetniły występy Regionalnego Zespołu „Dudoski” z Międzyrzecza Górnego, który wykonaniem kolęd wprowadził świąteczny nastrój, oraz zespołu „Dzień Dobry”. Duże wrażenie na uczestnikach wywarł również pokaz malowania piaskiem w wykonaniu Tigrana Vardikyana.

Serdecznie gratulujemy wszystkim wyróżnionym twórcom, artystom i animatorom kultury Powiatu Bielskiego.