Szanowni Państwo,

w trosce o zdrowie mieszkańców naszej gminy oraz ochronę środowiska informujemy, że działając zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, regularnie przeprowadzamy kontrole jakości powietrza m.in. z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, w tym dronów wyposażonych w czujniki pomiarowe. Kontrolerzy dbają o to, by we wdychanym przez nas powietrzu nie znalazły się szkodliwe związki chemiczne i pyły.

Podstawą działania dronu jest analiza następujących związków chemicznych:

Pył zawieszony PM 2.5, PM 10,

C6H6 - benzen (LZO),

CH2O - formaldehyd,

SO2 - dwutlenek siarki,

O3 - ozon,

NO2 - dwutlenek azotu.

Powyższe związki pozwalają na wskazanie miejsc, w których dochodzi do spalania i współspalania odpadów oraz paliw zabronionych w uchwałach antysmogowych, w tym butelek PET, materiałów PCV, lakierowanych desek, elementów tapicerki meblowej, biomasy roślinnej - w tym również mokrego drewna. Obecność pyłu zawieszonego informuje o spalaniu paliw stałych, wysokie wskazania pyłów PM 2,5 oraz PM 10 świadczą również o nieefektywnym spalaniu paliw stałych w przestarzałych urządzeniach grzewczych czy też niewłaściwej obsłudze kotła/pieca.

W przypadku wykrycia anomalii (np. wskazujących na spalanie odpadów), pracownicy Urzędu Gminy, którzy posiadają odpowiednie upoważnienia oraz identyfikatory mogą przeprowadzić kontrolę, która może obejmować:

  • Weryfikację urządzenia grzewczego zgodnie z wytycznymi Uchwały antysmogowej
  • Kontrolę stanu opału oraz weryfikację dokumentacji zakupionego opału
  • Pobranie próbek popiołu z pieca do analizy laboratoryjnej

Nadmienić należy również, że kontrole w budynkach często przeprowadzane są w wyniku zgłoszeń mieszkańców, którzy informują tut. urząd o podejrzeniu nieprzestrzegania zapisów uchwały antysmogowej. Ponadto, w momencie otrzymania informacji z Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach o ryzyku wystąpienia przekroczenia poziomu informowania (100 µg/m3) dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu, tut. organ ma obowiązek przeprowadzenia kontroli na obszarze gminy. Tym samym, podczas przejazdu w terenie, w momencie podejrzenia nieprawidłowości, pracownicy przeprowadzają kontrolę.

Przypominamy również, że w związku z ustawą o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB) każdy właściciel domu lub zarządca budynku ma obowiązek zgłosić do CEEB, z jakiego źródła ogrzewania korzysta. Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) to  jeden z  elementów tzw. Zintegrowanego Systemu Ograniczania Niskiej Emisji (ZONE), który powstaje w  Głównym Urzędzie Nadzoru Budowlanego. Jej celem jest poprawa jakości powietrza, walka ze smogiem oraz pomoc w wymianie tzw. „kopciuchów". Tym samym, tut. urząd prowadzi kontrolę w zakresie przestrzegania zapisów „uchwały antysmogowej” poprzez weryfikację wskazanych źródeł ciepła.

Ponadto, w miesiącu styczniu przeprowadzono misje pomiarowe dronem podczas których skontrolowany został obszar 2,1 km2, co dało 89 sprawdzonych budynków. Dodatkowo, wyznaczono 10 budynków do szczegółowej kontroli dronem, której wyniki wskazały, że w piecach spalane jest prawidłowe paliwo.

Informujemy również, że planowane są kolejne badania niskiej emisji za pomocą bezzałogowego statku powietrznego.