
Konkurs Malarstwa Nieprofesjonalnego im. Ignacego Bieńka, organizowany przez Dom Kultury „Włókniarzy” w Bielsku-Białej, od lat stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń artystycznych w Polsce, skierowanych do twórców amatorów. Jego celem jest promocja malarstwa nieprofesjonalnego oraz wspieranie rozwoju amatorskiego ruchu artystycznego w kraju.
Inicjatorem wydarzenia był Ignacy Bieńka, malarz związany z Bielskiem i Beskidami. Tworzył obrazy inspirowane lokalną kulturą, górami i życiem codziennym mieszkańców naszego regionu. Jego dorobek artystyczny – obejmujący malarstwo sztalugowe, grafikę, medale i mozaiki – stał się inspiracją dla wielu artystów, którzy od 1995 roku biorą udział w tym wyjątkowym konkursie.
Początkowo Konkurs Malarstwa Nieprofesjonalnego miał zasięg lokalny – skierowany był do mieszkańców byłego województwa bielskiego. Z czasem jego formuła została rozszerzona, obejmując województwa śląskie i małopolskie, a od 2004 roku zyskał status ogólnopolski.
Konkurs, który odbywa się cyklicznie, stał się znaczącą platformą wymiany doświadczeń i prezentacji dorobku artystów-amatorów z całej Polski. Każdej edycji towarzyszy profesjonalne jury złożone z wykładowców i profesorów wyższych uczelni artystycznych, co gwarantuje wysoki poziom selekcji prac i prestiż wydarzenia.
Tegoroczna, jubileuszowa, XXV edycja zgromadziła aż 444 prace malarskie nadesłane przez 190 autorów z całego kraju. Jury zakwalifikowało do pokonkursowej wystawy 134 dzieła.
Wśród wybranych znalazło się aż sześć prac autorów związanych z grupą „Kalejdoskop Sztuki”, działającą w pracowni rysunku i malarstwa Galerii Sztuki na Zdrojowej w Jaworzu pod kierunkiem instruktorki artystycznej Anety Kwaśnej:
Maria Borowiec – „W Pieninach”
Bogumiła Kubica – „Przedwiośnie”
Beata Kwaśna – „Symfonia barw”
Elżbieta Mrozek – „Osty”
Krystyna Putek – „W moim ogrodzie”
Krzysztof Wróbel – „Jawory w ogniu”
Gratulujemy wszystkim zakwalifikowanym artystom i życzymy dalszych artystycznych sukcesów. Wystawę pokonkursową można podziwiać w Miejskim Domu Kultury – Domu Kultury Włókniarzy w Bielsku-Białej.
Zdjęcia: Galeria Sztuki na Zdrojowej