2 grudnia 2024r. w Bielsku-Białej odbyło się spotkanie zorganizowane w ramach drugiej edycji projektu „Dbam o Siebie” – ZaJaki.pl – Reaguj na Hejt!. Miało ono na celu podsumowanie i podziękowanie wszystkim osobom zaangażowanym w jego realizację.

Do projektu przystąpiło 10 gmin powiatu bielskiego. Razem z Jaworzem, udział wzięła Bestwina, Buczkowice, Czechowice – Dziedzice, Jasienica, Porąbka, Szczyrk, Wilamowice, Wilkowice oraz Bielsko-Biała.

Celem projektu było zwrócenie uwagi na tzw. Bullying, czyli zjawisko fizycznego, słownego oraz społecznego nękania wśród młodzieży. Niestety w ostatnich latach zaobserwowano wzrost liczby takich groźnych zachowań w szkołach. Sprzyja temu rozwój technologii i przenoszenie się życia społecznego do Internetu.

Projekt składał się z kilku etapów. Pierwszym z nich były warsztaty organizowane przez fundację Muvwe dla ponad 200 pedagogów, psychologów oraz nauczycieli. Prowadząca szkolenie Gabriela Tyrna dokładnie wyjaśniła czym jest bullying, jak go rozpoznać i jak mu przeciwdziałać. Wszyscy uczestnicy otrzymali e-booka, który zawierał  konkretne propozycje przeprowadzenia lekcji wychowawczej wraz z konspektem zajęć, kartami pracy o tematyce przemocy rówieśniczej oraz integracji dzieci w grupie.   

W drugim etapie projektu w 44 szkołach podstawowych i 4 ponadpodstawowych zorganizowano spotkania z uczniami, mające na celu zapobieganie i naukę reagowania na sytuacje nękania werbalnego bądź relacyjnego w szkołach.

Do szkół podstawowych i ponadpodstawowych działających na terenie powiatu bielskiego zostały przekazane ulotki i plakaty, których zadaniem było dostarczenie dzieciom i młodzieży informacji, gdzie szukać pomocy w sytuacji kryzysowej. Dla rodziców i opiekunów przygotowano książeczkę „Zauważ przemoc rówieśniczą! Zareaguj. Wspieraj.”, zawierającą wskazówki dotyczące reagowania w przypadku przemocy wobec dziecka.

W ramach projektu rodzice i opiekunowie zostali poproszeni o wypełnienie ankiety dotyczącej ich doświadczeń z bullyingiem. Wyniki są niepokojące. Aż 30% rodziców przyznało, że ich dziecko spotkało się ze zjawiskiem nękania w swoim środowisku, 24% rodziców, że ich dziecko padło ofiarą nękania a prawie wszyscy uznali, że przemoc słowna czy relacyjna jest równie groźna jak przemoc fizyczna.

Zorganizowano także konkurs na wykonanie plakatu dotyczącego tego niepokojącego zjawiska. Plakat miał dotyczyć przeciwdziałania bullyingowi, sprzeciwowi wobec tego zjawiska, sposobów radzenia sobie z nim i wspierania ofiar nękania. Na konkurs wpłynęło w sumie 125 prac. Komisja konkursowa przyznała 3 pierwsze miejsca w każdej kategorii wiekowej oraz 3 wyróżnienia w kategorii szkół podstawowych.

1.      Szkoły podstawowe

 

LAUREACI ( imię i nazwisko)

Nazwa  szkoły

I miejsce

Tymoteusz Gajda

ZSP im. T. Kościuszki w Jasienicy

II miejsce

Weronika Hoder

ZSP w Hecznarowicach

III miejsce

Wioletta Szubert

SP  nr 7 im. K. Wielkiego w Czechowicach-Dziedzicach


WYRÓŻNIENIA

Nazwa szkoły

1.

Maria Szczepańska

SP nr 2 im. Gen. Broni st. Maczka w Jaworzu

2.

Justyna Pająk

ZSP im. A. Mickiewicza w Mazańcowicach

3.

Hanna Sznajder

SP nr 1 im. Synów Pułku w Bystrej

2.      Szkoły ponadpodstawowe


LAUREACI

Nazwa  szkoły

I miejsce

Paulina Machalica

ZSTiL im. S. Staszica w Czechowicach-Dziedzicach

II miejsce

Sandra Plich

ZSTiL im. S. Staszica w Czechowicach-Dziedzicach

III miejsce

Zuzanna Data

ZSTiL im. S. Staszica w Czechowicach-Dziedzicach

Serdecznie gratulujemy Marysi zdobycia wyróżnienia.

Fotografia: powiatbielski.pl