W miniony poniedziałek, 9 września 2024 roku, mieliśmy okazję uczestniczyć w wyjątkowym wydarzeniu – „Wspomnieniu Twórczości Wieśka Dymnego”, jednego z bardziej znaczących artystów i literatów polskiej sceny artystycznej drugiej połowy XX wieku. Spotkanie zostało zorganizowane we współpracy Gminy Jaworze i Stowarzyszenia „Jaworze-Zdrój” i – tradycyjnie już - przyciągnęło licznych miłośników sztuki i kultury. Po raz kolejny okazało się, że Jaworze jest jak zwykle niezwykłe… Przecież nawet sama Anna Dymna tak bardzo lubi do Jaworza wracać…

Znakomici artyści - Anna Dymna, Krzysztof Orzechowski, Konrad Mastyło, Aleksandra Nykiel, Patryk Szwichtenberg oraz Bartosz Rodzoń - przenieśli nas w czasy świetności „Piwnicy pod Baranami”, której to Wiesiek Dymny był współzałożycielem. Recytowali jego wiersze, śpiewali piosenki jego autorstwa. Publiczność reagowała żywiołowo, nucąc wraz z artystami znane melodie, a każdy z występów nagradzany był gromkimi brawami. Anna Nykiel i Patryk Szwichtenberg urzekli publiczność swoimi mocnymi głosami, a ich interpretacja utworów Dymnego była wyjątkowa. Swoją charyzmą i poczuciem humoru zaskoczył Konrad Mastyło - wybitny muzyk i artysta „Piwnicy pod Baranami”, który osobiście znał i tworzył razem z Wieśkiem.

Anna Dymna, żona i muza Wiesława Dymnego, była – co naturalne - głównym gościem spotkania. Już od pierwszych chwil jej obecność wywołała poruszenie wśród widzów, a jej wspomnienia wzbudziły zarówno uśmiech, jak i głęboką nostalgię. Artystka opowiadała o Dymnym jako o człowieku pełnym pasji, nieprzewidywalnym, który jednocześnie potrafił być niezwykle czuły i wrażliwy.

Nad wydarzeniem wyraźnie unosił się duch Krakowa – miasta, które stanowiło centrum artystyczne Dymnego. Wiesław swoją młodość spędzał co prawda w Jaworzu, ale to właśnie w krakowskiej bohemie Dymny odnalazł swoją tożsamość jako twórca, łącząc kabaret z literaturą, malarstwem i teatrem.

Sporą niespodzianką okazał się występ, zaproszonego przez Annę Dymną do recytacji tekstów Wieśka, jej student Bartosz Rodzoń – młody jaworzanin. Widzowie mieli okazję być świadkami narodzin kolejnego talentu, którego korzenie znajdują się w Jaworzu, a wrażliwość artystyczną kształtuje w Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie pod opieką Anny Dymnej - mentorki i wykładowczyni. Jego interpretacja twórczości Wieśka była przepełniona autentycznymi emocjami, które z łatwością przeniosły publiczność w świat artysty. „Nie mogę głośno powiedzieć jak duży talent ma Bartosz, bo się mu w głowie poprzewraca” – powiedziała Anna Dymna o swoim studencie. Podkreśliła również, że takie wydarzenia, jak „Wspomnienie Twórczości Wieśka Dymnego” są doskonałą okazją do poznania nowych talentów i wspierania młodego pokolenia artystów.

Spotkanie z Anną Dymną i artystami było wyjątkową okazją do zgłębienia twórczości i osobowości Wiesława Dymnego. Było to popołudnie pełne wspomnień, śmiechu, ale też zadumy nad ulotnością sztuki i życia. Artyści, którzy znali Dymnego osobiście, w swoich opowieściach przybliżyli publiczności człowieka pełnego sprzeczności – jednocześnie humorystycznego i refleksyjnego, nieprzewidywalnego i niezwykle wrażliwego. Dzięki takim wydarzeniom, pamięć o nim wciąż trwa, a jego twórczość inspiruje kolejne pokolenia.


Foto: Małgorzata Koniorczyk/Stowarzyszenie Jaworze-Zdrój