28 września w Hali Sportowej Jaworze im. dra Radosława Ostałkiewicza odbyło się IV Międzynarodowe Grand Prix Beskidów w Karate, które objęli honorowym patronatem Wójt Gminy Jaworze, Anny Skotnickiej-Nędzki, oraz Prezesa Beskidzkiej Rady Olimpijskiej, Tadeusza Pilarza.

W zawodach wzięło udział blisko 300 zawodników, reprezentujących 22 kluby z Polski, Ukrainy, Słowacji oraz Niemiec.

Turniej rozpoczął się minutą ciszy, upamiętniającą tragicznie zmarłego śp. Daniela Bąka, wieloletniego pracownika Urzędu Gminy Jaworze, trenera miejscowego klubu GKS Czarni Jaworze, który zaangażowany był w proces organizacji naszego turnieju.

Wśród zaproszonych gości, którzy wręczali medale oraz statuetki dla zwycięzców, znaleźli się: Sekretarz Gminy Jaworze, Marcin Bednarek, Prezes Polskiej Unii Karate - Polskiego Związku Sportowego, Paweł Połtorzecki, Przewodnicząca Rady Gminy Jaworze, Agnieszka Nieborak, Wiceprzewodniczący Rady Gminy Jaworze, Magdalena Krzemień oraz Tomasz Gwóźdź, Prezes Beskidzkiej Rady Olimpijskiej, Tadeusz Pilarz, Przedstawiciel Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Ryszard Radwan oraz Sekretarz Generalny Polskiej Unii Karate Mariusz Pełka.

Pierwsze miejsce w klasyfikacji medalowej zdobył jeden z najlepszych klubów z Ukrainy – Union Team ze Lwowa, który wywalczył 21 złotych, 20 srebrnych i 28 brązowych medali. Była to najliczniejsza ekipa turnieju, licząca 106 zawodników. Drugie miejsce zajęła drużyna Seiwakai z Niemiec, która zdobyła 6 złotych, 4 srebrne i 1 brązowy medal. W czołówce znalazł się także klub Budokan z Wrocławia, którego zawodnicy wywalczyli 5 złotych, 5 srebrnych i 9 brązowych medali.

Akademię Karate Jaworze reprezentowało 13 zawodników, w tym najmłodsza uczestniczka turnieju – czteroletnia Maria Połtorzecka, która otrzymała pamiątkowy puchar ufundowany przez Przedstawiciela Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Karatecy z Jaworza zdobyli łącznie 10 medali: 2 złote, 1 srebrny i 7 brązowych, co pozwoliło im zająć dziewiąte miejsce w klasyfikacji generalnej.

Pierwsze miejsca i złote medale zdobili:

- Dominik Gabrych – kumite chłopców U8 -25kg

- Karolina Ratuska – kumite dziewcząt U12 -30kg

Srebrny medal w kumite dziewcząt U8 -25kg wywalczyła Maria Kotowicz.

• Karolina Ratuska – kumite dziewcząt U14 -42kg

IV Międzynarodowe Grand Prix Beskidów w Karate było nie tylko sukcesem sportowym, ale także organizacyjnym. Wysoki poziom przygotowania zawodów został doceniony przez trenerów, sędziów, gości oraz samych zawodników.

Serdeczne podziękowania kierujemy do wszystkich, którzy przyczynili się do organizacji turnieju: rodzicom, trenerom, wolontariuszom, sędziom pod przewodnictwem Sędziego Głównego, Pawła Piotrowskiego, ratownikom medycznym z Grupy Ratownictwa PCK Bielsko-Biała, obsłudze technicznej oraz pracownikom Hali Sportowej Jaworze.

Dziękujemy również Władzom Gminy Jaworze za wspieranie działalności naszego klubu. Cieszymy się, że wspólnie tworzymy tak wspaniałe wydarzenia w Jaworzu!

Gratulujemy wszystkim zawodnikom i już teraz zapraszamy na V Międzynarodowe Grand Prix Beskidów które odbędzie się we wrześniu 2025 roku!

tekst, foto: Akademia Karate Jaworze.