W miniony weekend odbyła się gala XIII Kongresu Kobiet Podbeskidzia pod honorowym patronatem europosłanki Mirosławy Nykiel, przyciągając setki uczestniczek i uczestników, którzy przybyli, aby świętować osiągnięcia kobiet oraz dyskutować o ważnych tematach społecznych.
Jedną z najważniejszych zaproszonych gości była dr Anna Klinik – jaworzanka, która otrzymała nominację do nagrody „Perła Podbeskidzia”. Dr Anna Klinik znalazła się w gronie wielu zasłużonych kobiet działających na rzecz lokalnej społeczności.
W tym roku do nagrody „Perła Podbeskidzia” oprócz dr Anny Klinik nominowane zostały:
Lucyna Bałandziuk, Marzena Stypuła-Gołąb, Ewa Kmiecik-Wronowicz, Barbara Dębska i Lucyna Grabowska. Laureatką tegorocznej „Perły” została ta ostatnia – Lucyna Grabowska, założycielka Grabowska Models. Wręczono również nagrodę „Kreatorki Biznesu”, którą z rąk prezesa Beskidzkiej Izby Gospodarczej odebrała Anna Szczęśniak, założycielka firmy „Szczęśniak Pojazdy Specjalne”.
„Wszystkie jesteśmy perłami, które tworzą piękną mozaikę… Nominacja do tytułu »Perła Podbeskidzia« to nie tylko wyróżnienie dla Pani dr Anny Klinik, ale także dla całej gminy Jaworze, która jest dumna z tego, że wśród naszych mieszkańców mamy tak wyjątkową osobę. To dowód na to, że nasze wybitne lokalne talenty potrafią zmieniać życie na lepsze i inspirować innych do działania. Dr Annie Klinik serdecznie gratuluję i życzę dalszych sukcesów w pracy i w życiu osobistym” – podsumowała Anna Skotnicka-Nędzka.
Ważną częścią gali była prezentacja projektu „Koronacja”, autorstwa Beaty Bojdy, stylistki i kostiumografki, łączącej sztukę ludową ze współczesnym designem. Projekt, współrealizowany przez Fundację Strefa Kobiet, skierowany jest do kobiet kobietom zmagających się z chorobami onkologicznymi.
W częściach artystycznych goście mogli wysłuchać występu Zespołu Jaśmin, Dominiki Skowrońskiej, a także zobaczyć etiudę baletową w wykonaniu Olgi Yaroshenko i Zespołu Jaśmin. Główną gwiazdą wieczoru była Ania Wyszkoni – wyjątkowa piosenkarka wykonująca muzykę z pogranicza popu i rocka, kompozytorka, autorka tekstów.
W wydarzeniu wzięli udział dostojni goście, m.in. europosłanka Mirosława Nykiel, posłowie, wicemarszałek województwa śląskiego Joanna Bojczuk, przedstawiciele samorządu terytorialnego na czele z wiceprezydentami Bielska-Białej: Adamem Ruśniakiem i Piotrem Kucią. Obecni byli także liczni radni, przedstawiciele świata nauki, organizacji pozarządowych i przedsiębiorcy. Jaworze reprezentowały: Anna Skotnicka-Nędzka, wójt gminy Jaworze, Jolanta Witkowska, dyrektor Ośrodka Promocji Gminy Jaworze, Ewa Wieja, prezes Stowarzyszenia Jaworze-Zdrój.
Kim jest dr Anna Klinik?
Doktor Anna Klinik jest doktorem nauki o kulturze fizycznej, oligofrenopedagogiem, specjalistką z zakresu organizacji pomocy społecznej, byłym adiunktem Uniwersytetu Śląskiego Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji w Cieszynie. Przez 32 lata była dyrektorem dużego kompleksu pomocowego w Skoczowie, który – jako autorski projekt – organizowała osobiście od podstaw. Tworzyła nie tylko bazę materialną, ale również procedury i programy terapeutyczne dla różnych grup wiekowych (dzieci, młodzież i dorosłych), różnorodnych niesprawności i wielorakich form wsparcia. Przez lata praktycznego działania i uzupełniania wiedzy zdobyła duże doświadczenie w kompleksowym rozwiązywaniu problemów pomocowych. Efektem takiego doświadczenia jest mnogość wspólnych inicjatyw z różnymi organizacjami pozarządowymi mających na celu zapobieganie izolacji i marginalizacji osób niepełnosprawnych w środowisku. Jest współorganizatorką czterech towarzystw społecznych — dwóch ogólnopolskich: Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego w Warszawie oraz Sztuka Niepełnosprawnych Wśród Nas – Galeria w Warszawie i dwóch regionalnych: Akademickie Stowarzyszenie Pomocy Społecznej w Cieszynie oraz Stowarzyszenie Wsparcia Społecznego „Feniks" w Skoczowie (obecnie w Jaworzu). Jest organizatorką i współorganizatorką konferencji naukowych, cyklicznych sympozjów ogólnopolskich i międzynarodowych. W latach 1998-2017 brała aktywny udział w ponad 50 konferencjach międzynarodowych. Autorka i współautorka ponad 20 artykułów naukowych i 5 książek. Jest współautorką popularnej 16-tomowej serii „Problemy edukacji, rehabilitacji i socjalizacji osób niepełnosprawnych". W publikacji tej zaprezentowała opinie naukowców i praktyków na temat różnych form edukacji, uspołecznienia i terapii osób z wielorakimi deficytami wiedzy i umiejętności wynikających z określonej formy niepełnosprawności. Publikacja została oceniona jako wartościowa, zawierająca bogaty ładunek wiedzy teoretycznej i materiał doświadczonych w pracy z niepełnosprawnymi praktyków.
Doktor Anna Klinik wykazuje ogromne zaangażowanie w życie społeczności gminy Jaworze, w tym jaworzańskich seniorów. W swoim działaniu wykorzystuje ogromną wiedzę oraz doświadczenie. Działa na wielu płaszczyznach, jest aktywną członkinią Stowarzyszenia Jaworze-Zdrój, jednocześnie bardzo aktywnie udziela się w innych organizacjach na terenie naszej gminy m.in.: Stowarzyszeniu Wsparcia Społecznego „Feniks", którego jest prezesem oraz Jaworzańskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku, gdzie zasiada w radzie programowej utrzymując prowadzone zajęcia uniwersytetu na wyjątkowo wysokim poziomie. Jest również członkinią Klubu Seniora.
Doktor Anna Klinik jest obserwatorką życia społecznego, w tym szczególnie osób niepełnosprawnych, skłaniającą się do jak najrzetelniejszej oceny ich świata i życia. Jest jedną z osób z kręgu specjalistów zajmujących się problematyką niepełnosprawności, którzy widzą więcej, patrzą szerzej i obiektywniej. Dostrzega warunki i alternatywy – widzi, jak wiele można i trzeba jeszcze zrobić na rzecz faktycznej integracji i inkluzji osób niepełnosprawnych.
Swoim doświadczeniem dzieliła się ze studentami pedagogiki pracy socjalno-opiekuńczej Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie, prowadząc zajęcia dydaktyczne na terenie uczelni, ale także organizując i przyjmując liczne rzesze studentów na praktyki. Za efekty pracy zawodowej i społecznej wyróżniona i odznaczona m.in. Odznaką Za Zasługi Dla Województwa Bielskiego (1984), Brązowym Krzyżem Zasługi (1985), Złotą Honorową Odznaką Za Zasługi Dla Województwa Śląskiego (2009), Srebrnym Krzyżem Zasługi (2011), Medalem Złotym Za Długoletnią Służbę (2011). W 2017 roku — jako Przewodnicząca Zarządu Stowarzyszenia Wsparcia Społecznego „Feniks" – wspólnie z władzami Gminy Jaworze była inicjatorem powołania Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Zakładanym efektem działalności UTW było upowszechnianie edukacji obywatelskiej; rozwijanie kompetencji społecznych i obywatelskich oraz mobilizacja i motywowanie seniorów do podejmowania prób rozwijania aktywności obywatelskiej i wolontariatu. Jednym z efektów działań dr Anny Klinik było odsłonięcie ławeczki Wieśka Dymnego, we wrześniu 2022 r. Dwa kolejne to „Strefa Aktywności Fizycznej" oraz „Strefa Aktywności Fizycznej – etap II", które przeznaczone są dla najmłodszych mieszkańców Jaworza. Należy podkreślić, że obecne szerokie działania prowadzone przez dr Annę Klinik, dla dobra drugiego człowieka i na rzecz lokalnej społeczności są działaniami pro bono publico. Doktor Anna Klinik jako człowiek jest pełen ciepła, życzliwości i zrozumienia, otwarta na ludzkie potrzeby, gotowa jest zawsze służyć pomocą. Z tego też powodu jest powszechnie lubiana i szanowana.