W miniony piątek w Galerii Sztuki na Zdrojowej odbył się wernisaż twórczości jaworzanki Małgorzaty Sikory. Wydarzenie to połączone zostało z wieczorkiem poetyckim, na którym artystka poprzez obraz, muzykę, słowo i poezję ukazała swoją interpretację „Drogi Światła” – odniesienie do nabożeństwa odprawianego w kościele katolickim w okresie wielkanocnym. Inspiracją do powstania cyklu stały się freski z katakumb św. Kaliksta w Rzymie przedstawiające zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, który przechodzi z ciemności do światła (stąd nazwa).

W wernisażu wzięli udział Anna Skotnicka-Nędzka – pełniąca funkcję wójta gminy Jaworze, Agnieszka Nieborak – wiceprzewodnicząca Rady Gminy Jaworze, radni Gminy Jaworze, siostra przełożona Eliasza z Parafii Rzymskokatolickiej w Jaworzu, dr hab. Krzysztof Dadak z Uniwersytetu Śląskiego, który sprawuje opiekę artystyczną nad Pracownią Sztuk Pięknych działającą w Gminnym Ośrodku Kultury w Jasienicy, członkowie Pracowni Sztuk Pięknych, prezesi i przewodniczący stowarzyszeń, kół działających na terenie gminy Jaworze. Na wydarzeniu obecna była również najbliższa rodzina artystki, przyjaciele, a także artyści zaprzyjaźnieni z galerią – Ewa i Krzysztof Czaderowie oraz uczestnicy warsztatów malarskich Świat Barw i Kalejdoskop Sztuki prowadzonych przez kustosza galerii i instruktora artystycznego Anetę Kwaśną. Wernisaż uroczyście otworzyła Jolanta Witkowska – dyrektor Ośrodka Promocji Gminy Jaworze.

Sylwetkę Małgorzaty Sikory przybliżaliśmy w tym tekście.

----

Kolejny dzień w Jaworzu można było spędzić obserwując 3. edycję „Tanecznej Wiosny z Ośrodkiem Promocji Gminy Jaworze”.

Licznie zgromadzona publiczność w hali sportowej w Jaworzu mogła obserwować dzieci i młodzież z siedmiu zespołów tanecznych, działających w Ośrodku Promocji Gminy Jaworze.

Tancerze z jaworzańskich zespołów zaprezentowali przed swoimi rodzinami i zaproszonymi gośćmi choreografie, które ćwiczyli przez cały rok pod okiem profesjonalnych instruktorów.

Podczas prawie 1,5-godzinnego koncertu wystąpiło ponad 90 młodych tancerzy w wieku od 4 do 18 lat, prezentując 11 układów w rozmaitych technikach tanecznych.

Koncert rozpoczął zespół tańca współczesnego „Etiuda” nagrodzonym w poprzednim roku układem pt. „Puszka Pandory” w choreografii Marceliny Suławy. W dalszej części koncertu widownię oczarowali najmłodsi artyści w wieku od 4 do 5 lat, którzy uczęszczają do zespołu „Rytmika dla Smyka” (grupa I), wykonując pod czujnym okiem instruktorki Natalii Kulpy układ pt. „Impresje taneczne”. Natomiast druga grupa „Rytmiki…” wprowadziła wszystkich w świat Dzikiego Zachodu – sześciolatki zatańczyły układ pt. „Kowbojki”, również w choreografii Natalii Kulpy.

Później przyszedł czas na układy solistów – Emilię Mieszczak w układzie pt. „Piratka z Karaibów”, duet taneczny Oliwię Gabrych i Nadię Niedźwiedzką w układzie pt. „Alicja po drugiej stronie lustra” oraz taneczne trio Paulinę Solowską, Annę Mieszczak i Zuzannę Czudernę z układ pt. „Zło nigdy nie śpi”. Dziewczyny na co dzień uczęszczają do zespołów tańca współczesnego „Etiuda” i „Etiuda-Junior”. Wszystkie wspomniane choreografie były autorstwa instruktorki Marceliny Suławy.

W dalszej części wydarzenia widzowie mogli obserwować zespoły tańca współczesnego „Etiudę-Junior” w układzie pt. ,,Agentki w akcji” oraz „Małą Etiudę”, który zatańczył układ pt. ,,Senne marzenia” – obie w choreografii Marceliny Suławy.

Podczas popisów tanecznych nie zabrakło również hip-hopowych rytmów. W energetycznych układach wystąpiły dwa zespoły hip-hop: dziecięcy zespół hip-hop „Sunny Squad”, w choreografii Klary Gnatowsky oraz młodzieżowy zespół „Brand New Crew”, który od tego roku trenuje Mikołaj Strzyż.

Na zakończenie wydarzenia wystąpił zespół tańca współczesnego „Etiuda”, który najnowszym, lecz już nagradzanym na festiwalach układem w choreografii Marceliny Suławy pt. „Kwiaty upadłego miasta” wzruszył i zachwycił zgromadzoną widownię.

W finale koncertu, w towarzystwie gromkich braw publiczności na parkiecie razem z instruktorami zaprezentowały się wszystkie zespoły.

Na widowni zasiadły m.in. Anna Skotnicka-Nędzka – pełniąca funkcję wójta gminy Jaworze, Agnieszka Nieborak – wiceprzewodnicząca Rady Gminy Jaworze, Barbara Szermańska – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2, Teresa Ślezińska – dyrektor Publicznego Przedszkola Samorządowego nr 2.

Na koniec koncertu Jolanta Witkowska, dyrektor Ośrodka Promocji Gminy Jaworze, wręczyła kwiaty i ceramiczne tancerki-statuetki „Przyjaciel Kultury” instruktorom tanecznym: Marcelinie Suławie, Klarze Gnatowsky, Natalii Kulpie, Mikołajowi Strzyżowi, a także honorowym gościom – Annie Skotnickiej-Nędzce, Agnieszce Nieborak, Barbarze Szermańskiej oraz Honoracie Pilorz z pracowni krawieckiej Honoris.

Na zakończenie koncertu zaproszono wszystkich zgromadzonych do Bielskiego Centrum Kultury, gdzie tym razem odbędzie się kolejna edycja „Tanecznej Wiosny” (12 kwietnia 2025 r.).