Gmina Jaworze przygotowuje się do ogłoszenia nowego przetargu na rewitalizację odwiertu geotermalnych wód solankowych. Dotychczasowa umowa z wykonawcą prac została rozwiązana za porozumieniem stron.
Gmina Jaworze nie zaniechała starań związanych z realizacją strategicznego dla rozwoju naszej miejscowości zadania, jakim jest rewitalizacja odwiertu geotermalnych wód solankowych.
W oparciu o pozyskane w 2022 roku środki zewnętrzne przystąpiliśmy do realizacji zadania. Pierwszym krokiem po stronie wybranego wykonawcy prac było opracowanie szeregu dokumentów niezbędnych do rozpoczęcia zadania. W oparciu o powyższe, opracowano projekt robót geologicznych na rekonstrukcję otworu Jaworze IGH-1 oraz wykonanie badań hydrogeologicznych w otworze. Miało to na celu określenie aktualnych zasobów eksploatacyjnych ujęcia, który uzyskał pozytywną opinię Marszałka Województwa Śląskiego. Kolejnym ważnym dokumentem było opracowanie i uzyskanie zatwierdzenia Planu Ruchu w Okręgowym Urzędzie Górniczym w Rybniku. Opracowana dokumentacja i pozyskane decyzje zatwierdzające dały możliwość podjęcia działań przy odwiercie.
W toku realizacji prac zostały zgłoszone jednakże przez wykonawcę przeszkody utrudniające wykonanie umowy zgodnie z przewidzianym w postępowaniu przetargowym zakresie – zarówno pod kątem technologicznym, jak i finansowym. W przestrzeni międzyrurowej 13 5/8’’ x 9 5/8’’ zauważono wypływ gazu (metan), który w oparciu o przewidzianą technologię prac uniemożliwił ich dalsze prowadzenie. Bodnia odwiertu została zabezpieczona. Umowa z wykonawcą prac została rozwiązana za porozumieniem stron.
Nie oznacza to jednak końca prac nad rewitalizacją odwiertu.
Zmierzamy w kierunku przywrócenia statusu uzdrowiska – jednym z ważnych elementów Jaworza Zdroju ma być wykorzystanie wód solankowych. Dlatego zwróciliśmy się o większe środki na rewitalizację odwiertu, o innej metodologii i większym zakresie prac, co pociąga za sobą dodatkowe koszty. Uzyskaliśmy takie dofinansowanie w wysokości 7,1 mln zł – mówi pełniąca funkcję wójta Anna Skotnicka-Nędzka.
Wykorzystując dotychczasową dokumentację oraz zdobytą wiedzę i doświadczenia odnośnie występujących w odwiercie okoliczności faktycznych przygotowujemy się do ogłoszenia nowego przetargu na rewitalizację odwiertu.
Odwiert, który ma być rewitalizowany, został wykonany na przełomie lat 70. i 80. XX w. jako jeden z dwóch otworów głębinowych znajdujących się na terenie Jaworza. Ze względu na profil geologiczny, stan techniczny i prawny, do rewitalizacji wytypowany został otwór Jaworze IGH-1, zlokalizowany w odległości kilkudziesięciu metrów od ulicy Zdrojowej.
Jednocześnie zaznaczyć należy, że równolegle czynimy starania, by pierwotnie otrzymana datacja na odwiert w wysokości 4,4 mln zł nie przepadła i było ją można przeznaczyć na modernizację dużego fragmentu ul. Podgórskiej. Stosowny wniosek o przekwalifikowanie środków został już złożony i czeka na decyzje premiera. Jeśli zostanie on rozpatrzony pozytywnie będą mogły ruszyć prace projektowe.
Ortofotomapa: Google Maps