14 października 2023r. przypada Europejski Dzień Donacji i Transplantacji.

Zachęcamy Państwa do zapoznania się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi przeszczepów i donacji narządów.

Inicjatywa #OstatniDar

Ostatni Dar to grupa nieformalna, założona w 2020r. przez uczniów Bielskiej Szkoły Przemysłowej. Grupa ta próbuje przybliżyć mieszkańcom województwa śląskiego ideę transplantacji.

W ubiegłym roku podczas obchodów Jaworzańskiego Września gościliśmy przedstawiciela i pomysłodawcę grupy - Kamila Lorka. O spotkaniu tym, mogliśmy przeczytać na profilu Facebook śp. Radosława Ostałkiewicza, który całym sercem popierał ideę przyświecającą donacji narządów.

Jak zostać dawcą narządów, tkanek lub komórek do przeszczepienia?

Każdy może zostać dawcą narządów, tkanek lub komórek do przeszczepienia! W Polsce jest świadomość tego, że po śmierci można darować swoje narządy i tkanki innym, tj. osobom chorym, których narządy i tkanki nie działają. Zgodnie z prawem, mogą być one pobrane od każdego, kto nie sprzeciwił się temu za życia (nie złożył sprzeciwu pisemnie, ustnie lub poprzez wpis w Centralnym Rejestrze Sprzeciwów). Tak więc każdy może zostać dawcą, jeżeli nie odmówi.

Swoją pozytywną postawę wobec dawstwa można wyrazić aktywnie; wypełniając i posiadając przy sobie świadectwo woli oddania po śmierci części siebie dla ratowania innych oraz poprzez poinformowanie o tym swoich bliskich. Dobrze, aby wiedzieli jakie w tej sprawie masz poglądy.

Solidarnie dla transplantacji

„Solidarnie dla transplantacji” to kampania informacyjno-edukacyjna Ministerstwa Zdrowia realizowana w ramach Narodowego Programu Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej. Głównym celem akcji jest zwiększenie dostępności leczenia przeszczepami w Polsce i przybliżenie się do europejskich wskaźników w zakresie liczby dokonywanych transplantacji.

Strona internetowa „zgodanazycie.pl”

Strona internetowa „zgodanazycie.pl”. Można tu znaleźć kluczowe informacje o tym:

  • kto i w jaki sposób może zostać dawcą (zarówno za życia jak i po śmierci),
  • jakie są rodzaje przeszczepów,
  • opis procesu oczekiwania na przeszczep i sytuacji biorcy po przeszczepie,
  • a także historię polskiej medycyny transplantacyjnej.