14 lipca, wójt gminy Jaworze dr Radosław G. Ostałkiewicz podpisał umowę na rewitalizację odwiertu geotermalnych wód solankowych w Jaworzu. Wykonawcą tych prac, wyłonionym w drodze przetargu, będzie doświadczona firma, specjalizująca się w tego typu robotach – UOS Drilling S.A. z Warszawy.
Przedmiotem przetargu była kompleksowa realizacja – w trybie „zaprojektuj i wybuduj” – zadania pod nazwą: „Jaworze Zdrój – rewitalizacja odwiertu geotermalnych wód solankowych w celu uruchomienia zakładu górniczego i odzyskania praw uzdrowiskowych”.
Do ogłoszonego przez gminę przetargu zgłosił się jeden wykonawca, a po otwarciu ofert okazało się, że jego oferta opiewa na kwotę 5,68 mln, co przewyższało szacowany budżet. Rada Gminy zadecydowała, że przeznaczy z gminnych funduszy brakujące 700 tys. złotych i tym samym dała zielone światło na realizowanie tej ważnej, strategicznej inwestycji, powodując tym samym, że Jaworze zrobiło milowy krok w stronę uzyskania statusu uzdrowiska.
Odwiert, który ma być rewitalizowany, został wykonany na przełomie lat 70. i 80. XX w. jako jeden z dwóch otworów głębinowych znajdujących się na terenie Jaworza. Ze względu na profil geologiczny, stan techniczny i prawny, do rewitalizacji wytypowany został otwór Jaworze IGH-1, zlokalizowany w odległości kilkudziesięciu metrów od ulicy Zdrojowej.
W trakcie pierwotnych robót, wykonano prace wiertnicze na głębokość 1175 m. Próbkę wody do badań składu chemicznego pobrano 14 grudnia 1979 roku. Pozyskana wówczas woda okazała się wysoko zmineralizowaną solanką. Dzięki badaniu sprzed ponad 40 lat można wnioskować, że wody wydobywane z jaworzańskiego ujęcia będą posiadać właściwości lecznicze. Cel: Jaworze-Zdrój, w kontekście strategicznych działań na rzecz rozwoju gminy, staje się bardzo realny…
Gmina, aby otrzymać status uzdrowiska, musi spełnić kilka warunków – jednym z podstawowych jest posiadanie odpowiedniego klimatu. To, że Jaworze spełnia ten warunek, poświadczyła w 2014 r. Polska Akademia Nauk. Klimat Jaworza charakteryzuje się właściwościami leczniczymi, wykorzystywanymi przy chorobach układu oddechowego, układu krążenia, narządów ruchu, zaburzeń neurologicznych oraz zaburzeń przemiany materii. Miejscowość spełnia także kolejny warunek, mówiący o odpowiedniej infrastrukturze leczniczej – w Jaworzu działa sanatorium. Jaworze-Zdrój to nie tylko przeprofilowany status miejscowości, ale również zapewnienie dodatkowych dochodów dla naszej gminy, a także szersza promocja walorów turystycznych w skali krajowej. Obecnie w Polsce istnieje 45 miejscowości o statusie uzdrowiska, w tym tylko dwa w województwie śląskim – Ustroń oraz Goczałkowice-Zdrój.
Inwestycja będzie polegać nie tylko na wykonaniu robót geologicznych, ale również na przeprowadzeniu badań niezbędnych do uzyskania świadectwa potwierdzającego właściwości lecznicze klimatu. Wykonawca będzie również odpowiadał za pozyskanie koncesji dla gminy Jaworze na eksploatację wody leczniczej. Po tych działaniach możliwe będzie utworzenie zakładu górniczego, który zająłby się wydobyciem solanki. Pozyskana w ten sposób „słona woda” będzie mogła zostać użyta w tężniach. Niestety, solanka, którą naturalnie dysponuje Jaworze ma zbyt niską temperaturę, aby mogła być wykorzystywana w basenach termalnych.
Zgodnie z przyjętym harmonogramem, całość prac inwestycyjnych powinna się zakończyć do połowy 2024 r.
Zadanie uzyskało dofinansowanie z Rządowego Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych w wysokości ok. 4,4 mln zł. Pozostałe środki pochodzą z budżetu gminy.
Przypomnijmy, że Jaworze w swojej historii posiadało już status uzdrowiska. W 1862 r. właściciel miejscowości – hr. Maurycy Saint Genois d'Anneaucourt – założył pierwsze uzdrowisko na obszarze tzw. Śląska Austriackiego. W 1906 r. Jaworze zmieniło właściciela, ale nowy nabywca – hrabiowska rodzina Larischów – nie zainteresowała się utrzymywaniem tego statusu. Trzy lata później opawski urząd zawiesił miejscowości status sanatoryjny, choć zabiegi lecznicze, jak hydroterapia czy kąpiele borowinowe, wciąż były tu prowadzone. W trakcie dwudziestolecia międzywojennego powstały tu m.in. sanatoria dla kobiet i dzieci. Starania o odzyskanie statusu uzdrowiska zostały jednak niestety przerwane przez II wojnę światową. W ostatnich latach jednak idea „Jaworze-Zdrój” powraca…