4 listopada w Bielskim Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej wręczono nagrody w XXIII edycji Nagrody Starosty Bielskiego im. ks. Józefa Londzina. Na scenie oklaskiwano 10 kandydatów, nominowanych przez każdą gminę powiatu bielskiego.
Rada Gminy Jaworze – nominowała do tej nagrody dr Annę Klinik. Jaworzanka znalazła
się w gronie wielu zasłużonych osób i organizacji działających na rzecz
lokalnych społeczności z powiatu bielskiego. W tym roku to zaszczytne wyróżnienie trafiło do laureata zbiorowego - Ludowego Klubu Sportowego Klimczok-Bystra.
Kim jest dr Anna Klinik?
Doktor Anna Klinik jest doktorem nauki o kulturze fizycznej, oligofrenopedagogiem, specjalistką z zakresu organizacji pomocy społecznej, byłym adiunktem Uniwersytetu Śląskiego Wydziału Etnologii I Nauk o Edukacji w Cieszynie. Przez 32 lata była dyrektorem dużego kompleksu pomocowego w Skoczowie, który – jako autorski projekt – organizowała osobiście od podstaw. Tworzyła nie tylko bazę materialną, ale również procedury i programy terapeutyczne dla różnych grup wiekowych (dzieci, młodzież i dorosłych), różnorodnych niesprawności i wielorakich form wsparcia. Przez lata praktycznego działania i uzupełniania wiedzy zdobyła duże doświadczenie w kompleksowym rozwiązywaniu problemów pomocowych. Efektem takiego doświadczenia jest mnogość wspólnych inicjatyw z różnymi organizacjami pozarządowymi mających na celu zapobieganie izolacji i marginalizacji osób niepełnosprawnych w środowisku. Jest współorganizatorką czterech towarzystw społecznych — dwóch ogólnopolskich: Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego w Warszawie oraz Sztuka Niepełnosprawnych Wśród Nas – Galeria w Warszawie i dwóch regionalnych: Akademickie Stowarzyszenie Pomocy Społecznej w Cieszynie oraz Stowarzyszenie Wsparcia Społecznego „Feniks" w Skoczowie (obecnie w Jaworzu). Jest organizatorką i współorganizatorką konferencji naukowych, cyklicznych sympozjów ogólnopolskich i międzynarodowych. W latach 1998-2017 brała aktywny udział w ponad 50 konferencjach międzynarodowych. Autorka i współautorka ponad 20 artykułów naukowych i 5 książek. Ostatnio była współautorką popularnej 16-tomowej serii „Problemy edukacji, rehabilitacji i socjalizacji osób niepełnosprawnych". W publikacji tej zaprezentowała opinie naukowców i praktyków na temat różnych form edukacji, uspołecznienia i terapii osób z wielorakimi deficytami wiedzy i umiejętności wynikających z określonej formy niepełnosprawności. Publikacja została oceniona jako wartościowa, zawierająca bogaty ładunek wiedzy teoretycznej i materiał doświadczonych w pracy z niepełnosprawnymi praktyków.
Doktor Anna Klinik wykazuje ogromne zaangażowanie w życie społeczności gminy Jaworze, w tym jaworzańskich seniorów. W swoim działaniu wykorzystuje ogromną wiedzę oraz doświadczenie. Działa na wielu płaszczyznach, jest czynnie działającą członkinią Stowarzyszenia Jaworze-Zdrój, jednocześnie bardzo aktywnie udziela się w innych organizacjach na terenie naszej gminy m.in.: Stowarzyszeniu Wsparcia Społecznego „Feniks", którego jest prezesem oraz Jaworzańskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku, gdzie zasiada w radzie programowej utrzymując prowadzone zajęcia uniwersytetu na wyjątkowo wysokim poziomie. Jest również członkinią Klubu Seniora.
Doktor Anna Klinik jest obserwatorką życia społecznego, w tym szczególnie osób niepełnosprawnych, skłaniającą się do jak najrzetelniejszej oceny ich świata i życia. Jest jedną z osób z kręgu specjalistów zajmujących się problematyką niepełnosprawności, którzy widzą więcej, patrzą szerzej i obiektywniej. Dostrzega warunki i alternatywy – widzi, jak wiele można i trzeba jeszcze zrobić na rzecz faktycznej integracji i inkluzji osób niepełnosprawnych.
Swoim doświadczeniem dzieliła się ze studentami pedagogiki pracy socjalno-opiekuńczej Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie, prowadząc zajęcia dydaktyczne na terenie uczelni, ale także organizując i przyjmując liczne rzesze studentów na praktyki. Za efekty pracy zawodowej i społecznej wyróżniona i odznaczona m.in. Odznaką Za Zasługi Dla Województwa Bielskiego (1984), Brązowym Krzyżem Zasługi (1985), Złotą Honorową Odznaką Za Zasługi Dla Województwa Śląskiego (2009), Srebrnym Krzyżem Zasługi (2011), Medalem Złotym Za Długoletnią Służbę (2011). W 2017 roku — jako Przewodnicząca Zarządu Stowarzyszenia Wsparcia Społecznego „Feniks" – wspólnie z władzami Gminy Jaworze była inicjatorem powołania Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Zakładanym efektem działalności UTW było upowszechnianie edukacji obywatelskiej; rozwijanie kompetencji społecznych i obywatelskich oraz mobilizacja i motywowanie seniorów do podejmowania prób rozwijania aktywności obywatelskiej i wolontariatu. Inauguracja pierwszego roku akademickiego odbyła się w IV kwartale 2017 roku. Do dziś przeszło 170 mieszkańców gminy czynnie uczestniczyło w ponad 60 wykładach i blisko 80 fakultatywnych zajęciach warsztatowych miejscowych i wyjazdowych. Obok statutowej działalności edukacyjnej Uniwersytet podejmował i podejmuje różnorodne inicjatywy dla ściślejszej integracji środowiska seniorów gminy. Obecnie jako aktywna członkini Stowarzyszenia Jaworze-Zdrój prowadzi przygotowania do realizacji kilku projektów współfinansowanych ze środków Lokalnej Grupy Działania „Ziemia Bielska”, Lokalnej Grupy Rybackiej „Bielska Kraina" oraz gminy Jaworze. Jednym z efektów tych działań było odsłonięcie ławeczki Wieśka Dymnego, we wrześniu 2022 r. Dwa kolejne to „Strefa Aktywności Fizycznej" oraz „Modernizacja Istniejącego Placu Zabaw przy ul. Cieszyńskiej w Jaworzu", które przeznaczone są dla najmłodszych mieszkańców Jaworza. Należy podkreślić, że obecne szerokie działania prowadzone przez dr Annę Klinik, dla dobra drugiego człowieka i na rzecz lokalnej społeczności są działaniami pro bono publico. Doktor Anna Klinik jako człowiek jest pełen ciepła, życzliwości i zrozumienia, otwarta na ludzkie potrzeby, gotowa jest zawsze służyć pomocą. Z tego też powodu jest powszechnie lubiana i szanowana.