6 kwietnia w obrębie pięknego, zadaszonego dziedzińca bielskiego Zamku Sułkowskich odbyło się uroczyste spotkanie z twórcami i animatorami kultury. W trakcie tej cyklicznej uroczystości – po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią COVID-19 – wyróżniono ponad 30 osób i grup działających na rzecz krzewienia kultury w lokalnym środowisku i w powiecie bielskim.
Wyróżnienia dla twórców i animatorów kultury rozpoczęto od wręczenia przez wicewojewodę Jana Chrząszcza i starostę bielskiego Andrzeja Płonkę – Dyplomów Honorowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Te powędrowały do Floriana Kohuta (uznanego artysty plastyka i malarza) oraz do Juliusza Wątroby (uznanego poety, prozaika, satyryka, kabareciarza). Prace tych dwóch twórców zostały zaprezentowane na wystawach towarzyszących wydarzeniu.
Dyplom Ministra i Kultury Dziedzictwa Narodowego otrzymali także: Zespół Wokalno-Taneczny „Zasolanie” z Wilamowic, Towarzystwo Społeczno-Kulturalne „Zagroda” z Buczkowic oraz Zespół Regionalny „Porąbczanie” z Porąbki.
Na spotkaniu starosta bielski Andrzej Płonka i przewodniczący Rady Powiatu Jan Borowski uhonorowali także 23 twórców i animatorów kultury, wśród których znalazły się dwie osoby aktywnie działające w zakresie kultury w Jaworzu – Małgorzatę Kobielę-Gryczkę oraz Małgorzatę Koniorczyk.
Pozostałymi nagrodzonymi byli: Dorota Kóska-Beniowska, Ireneusz Stanclik, Katarzyna Bator-Sromek, Natalia Firlej, Zuzanna Kłaptocz, Agnieszka Loska, Monika Zawadzka-Adamiak, Daniel Wysocki, Dariusz Fluder, Robert Góra, Łukasza Hola, Małgorzata Wieczorek, Zofia Ciapała, Kinga Biba, Magdalena Chrobak, Małgorzata Filary-Furowicz, Katarzyna Bator, Jacek Żaba, Artur Pękala, Marta Targosz i Teresa Dziemińska.
Przed publicznością wystąpił zespół smyczkowy Beskid Quartet oraz harfistka Marta Sandurska.
Gminę Jaworze na spotkaniu reprezentowała Anna Skotnicka-Nędzka – zastępca wójta gminy oraz Jolanta Witkowska - dyrektor Ośrodka Promocji Gminy Jaworze.
Gratulujemy wszystkim nagrodzonym!
Kim jest Małgorzata Kobiela-Gryczka?
Małgorzata Kobiela-Gryczka to córka wielkiego miłośnika Jaworza – Józefa Kobieli, twórcy między innymi amfiteatru w Jaworzu. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, od ukończenia studiów w 1962 r. aż po emeryturę związana była zawodowo jako nauczycielka-polonistka, a od 1972 r. także jako wicedyrektorka w Liceum Medycznym, przekształconym w Zespół Szkół Medycznych i Ogólnokształcących w Bielsku-Białej.
Od wielu lat zaangażowana jest w działalność społeczną w swoim rodzinnym Jaworzu:
- W latach 1986-1990 pracowała w komisji kultury lokalnej Rady Sołeckiej.
- W związku z jubileuszem 700-lecia istnienia Jaworza zajęła się popularyzacją wszechstronnej wiedzy o tej małej ojczyźnie na tle całego regionu poprzez: współpracę z redakcją „Kalendarza Beskidzkiego”; udział w organizacji czasowych wystaw tematycznych (w tym w Muzeum Okręgowym w Bielsku-Białej), współredagowanie i kolportaż w latach 1986-1987 okolicznościowych informatorów kulturalnych.
- Aktywnie działała w zespole, który doprowadził do odzyskania przez Jaworze samodzielności administracyjnej.
- Przewodniczyła zespołowi redakcyjnemu lokalnego „Echa Jaworza” w okresie powstawania i kształtowania się profilu tego czasopisma (listopad 1991 – grudzień 1992 r.).
- Bardzo aktywnie angażuje się w prace w Towarzystwie Miłośników Jaworza, od momentu jego powstania w 1984 r. do dziś:
- pracuje w zespole redakcyjnym wydawnictwa Towarzystwa, które odpowiada za tworzenie periodyku „Nasz Głos” (ukazującego się od 1985 r. do dziś) oraz Biblioteczki Towarzystwa Miłośników Jaworza, w ramach której ukazały się dotychczas 3 tomiki: „Nieco dzienności” (poezja Gabrieli Śliwki), „Pamiętniki Jaworzan” oraz „Chałupnicy – saga rodu włościańskiego z Jaworza”;
- jest współorganizatorką i prowadzącą spotkania i wernisaże w Galerii „Pod Groniem” (wydarzenia te odbywają się systematycznie od kwietnia 1999 r. i popularyzują różne dziedziny kultury oraz turystykę i zdrowie) – od 2002 r. spotkania noszą regionalną nazwę „posiad’’.
Małgorzata Kobiela-Gryczka została nagrodzona za wyróżniającą się pracę zawodową odznaką „Za zasługi dla Województwa Bielskiego” w 1977 r. i Złotym Krzyżem Zasługi w 1983 r. Za pracę społeczną uhonorowana została z kolei medalem „Zasłużony w Rozwoju Jaworza” w 1996 r., odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” w 2009 r. i Laurem „Srebrnej Cieszynianki” w 2011 r.
Kim jest Małgorzata Koniorczyk?
Małgorzata Koniorczyk jest członkinią Stowarzyszenia Jaworze-Zdrój – pełniąc w nim funkcję Sekretarza w Zarządzie Stowarzyszenia.
Jest osobą niezwykle skromną, ale przy tym oddaną jaworzańskiej społeczności. Twórczyni zdjęć do przewodnika autorstwa Andrzeja Śliwki „Szlakiem pstrąga górskiego oraz jaworzańskich drwali”. Angażuje się we wszystkie przedsięwzięcia organizowane przez Stowarzyszenie Jaworze-Zdrój oraz Urząd Gminy Jaworze. W każdej sytuacji towarzyszy jej aparat, którym uwiecznia ważne chwile, jednocześnie rozpowszechniając w ten sposób informacje o wydarzeniach kulturalnych poprzez publikacje materiałów w sieci (prowadząc m.in. profil facebookowy Stowarzyszenia). Jej barwne relacje pisane z wręcz reporterską wprawą, pełne emocji, rzetelnego przekazu, często zaprawione szczyptą humoru czyta się z ogromnym zainteresowaniem.
Posiada uzdolnienia plastyczne, które wykorzystuje w pracy z dziećmi, organizując zajęcia i warsztaty plastyczne i rękodzieła. Rękodzieło to jej drugie imię – jest niewyczerpalnym źródłem pomysłów jak ze zwykłych rzeczy stworzyć niezwykłe i oryginalne dzieła. Szydełkuje, haftuje, szyje, tworzy kompozycje florystyczne i dekoracje okolicznościowe.
Jest zaangażowaną ekolożką, propagatorką recyklingu i stylu życia „Zero Waste”. Miłośniczka i obrończyni zwierząt udzielająca się w organizacjach niosących pomoc braciom mniejszym. Jako aktywna działaczka ruchów społecznych jest wrażliwa na wszystkie przejawy dyskryminacji, wykluczenia czy niesprawiedliwości dotykające drugiego człowieka.
Wielbicielka poezji zwłaszcza śpiewanej, literatury, kultury czeskiej i żydowskiej, sztuki współczesnej, starych wydawnictw oraz propagatorka żeńskich form gramatycznych tzw. feminatyw, przywiązująca dużą wagę do poprawności językowej.
Małgorzata Koniorczyk jest bardzo mocno zakorzeniona w działalność na Śląsku Cieszyńskim, który jest bliski jej sercu. Bierze udział w wielu wydarzeniach kulturalnych poświęconych historii, sztuce, muzyce i poezji powiatu bielskiego oraz Śląska Cieszyńskiego, zawsze wybierając te szczególne, niszowe, ważne dla małych ojczyzn, aspirujące do miana kultury wyższej.